Szopka 2014

Bogata symbolika tegorocznej szopki:

 

Przyjacielu, który przychodzisz, aby pomodlić się i uwielbić Boga, spójrz na szopkę i spróbuj odgadnąć i zrozumieć miłość i miłosierdzie Boga, od początków dziejów.

 

Oto w raju „rzekł Bóg: oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma nasienie, niech będzie dla was pokarmem”

  • Symbolicznie: jabłka, wszelakie orzech, mandarynki, figi, migdały, suszone winogrona czyli rodzynki.

Nie raz człowiek sprzeciwiał się Bogu i chociaż wydalony został z raju i później wody potopu obmyły ziemię

  • Symbolicznie: pędy róży i dzban wody.

Bóg przychodzi do człowieka jako Trzech do Abrahama, który przyjmuje Go z radością ”I pospieszył Abraham do namiotu do Sary i rzekł: Rozczyń szybko trzy miary wybranej mąki i zrób placki”

  • Symbolicznie dzban mąki

Myśli człowieka nie są zamysłami Boga, który zna serca i duszę każdego z nas. Bóg szuka nas swoją miłością z my gardzimy czasami Jego darami, Ezaw wzgardził swoim pierworództwem na rzecz Jakuba za miskę soczewicy

  • Symbolicznie miska soczewicy

Bóg zawsze nas kocha i my starajmy się miłować Go i uwielbiać, bo zawsze ma nas w swojej opiece i nawet to co zdaje się nam trudne i smutne w naszych oczach, wychodzi nam po jakimś czasie na dobre. Tak też Józef ratował swoich braci i rodzinę gdy głód panował w Kanaan i mówił: ”Nie bójcie się więc. Ja będę utrzymywał was i dzieci wasze”

  • Symbolicznie pszenica i jęczmień – zboża ziemi Izraelskiej.

W starożytnym Izraelu składano w ofierze cielęta, baranki, kozy, synogarlice, gołębie i płody ziemi polne oliwą i posypane solą. Po zbiorach oddawano też dziesięcinę ze wszystkiego co zrodziła ziemia. Dziesięcinie podlegały także zioła (koper i piołun).

  • Symbolicznie wiązki suszonych ziół.

Według prawa Starego Testamentu każdy pierworodny – miał być poświęcony, ofiarowany Bogu. Maryja wszystko – całe swoje życie ofiarowała swojemu Stwórcy, a więc tym bardziej Jednorodzonego Syna Bożego i swojego syna – Jezusa.

  • Symbolicznie dwa gołąbki siedzące na dachu symbolizują ptaki ofiarne na wykupienie pierworodnego syna, czyli nawiązują do opowieści o ofiarowaniu Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej.

Jezus mówił: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie i nie zabraniajcie im”

  • Symbolicznie rozłożone serduszka od dzieci chodzących na Roraty.

 

Panie Jezu, który obmyłeś mnie wodą Chrztu św. (drugi dzban wody) aby uczynić mnie członkiem Swego Kościoła świętego Ty jesteś Światłem na oświecenie pogan napełnij mnie Swoją radością, rozpal ogniem Twojej miłości (świeca), namaść mnie Duchem Świętym jak olejem, posyp mnie solą mądrości (olej i sól w podwójnym dzbanuszku), abym znalazł sens życia i umiał go pokazać innym. Daj, aby moja mała wiara jak ziarenko gorczycy (mały dzbanuszek) urosła jak drzewo. Niech miłuję Cię za dar Dobroci, Miłości i Miłosierdzia w Chlebie Życia Twoim Sercu i Napoju Życia Twojej Przenajświętszej Krwi.

Bądź uwielbiony Boże.

R.M.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA